Tajladia to państwo leżące w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego. Od wschodu graniczy z Kambodżą oraz Laosem, od południa z Malezją, a od zachodu oraz północy z Birmą. Do 11 maja 1949 roku kraj ten znany był jako Syjam. Nizinny teren Półwyspu Indochińskiego, na którym położona jest Tajlandia stał się w ostatnich latach niezwykle obleganym kierunkiem turystycznym. Podróżnicy z całego świata pokonują tysiące kilometrów różnymi środkami transportu aby poczuć klimat tego niezwykłego miejsca i nacieszyć oczy jego krajobrazem. Istnieje kilka miejsc, które obowiązkowo należy odwiedzić będąc w Tajlandii.

The Grand Royal Palace, czyli Pałac Królewski w Bangkoku.

Charakterystyczne dla tego miejsca są kilkupoziomowe dachy  ze złocieniami. Ściany zewnętrzne obiektu są białe i kontrastują w interesujący sposób z otaczającą je zielenią. W skład kompleksu wchodzą liczne sypialnie królewskie, sale do audiencji oraz budowle służące celom religijnym. Budynek, w którym mieści się Wielki Pałac Królewski to prawdziwe potwierdzenie potęgi dawnych władców państwa.

Zespół pałacowy dzieli się na dwie istotne części. Pierwsza z nich to świecka, czyli taka w której mieszczą się liczne pomieszczenia mieszkalne króla oraz jego rodziny. Znajdują się tam także sale recepcyjne, które służą przyjmowaniu dygnitarzy oraz udzielaniu się w wystąpieniach publicznych. Druga część jest ściśle związana z kwestią religijną. Mieszczą się tam liczne świątynie nazywane Wat Phra Kaeo.

Cały obiekt został wzniesiony w 1782 roku za panowania Króla Ramy I, który był pierwszym przedstawicielem Dynastii Chakri.

Wielki Pałac zajmuje powierzchnię 218 tys. m2. Otacza go biały mur o długości niemalże dwóch kilometrów. Na przestrzeni lat 1782-1946 była to oficjalna rezydencja monarchów. Ostatnim królem, który zamieszkiwał ściany pałacu był Chulalongkorn. Będąc w Tajlandii koniecznie trzeba odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Ajutthaja, czyli historyczna stolica Tajlandii.

Miasto to przez ponad 400 lat odgrywało rolę potężnego ośrodka handlowego oraz centrum kulturowego kraju. Obecnie Ajutthaja jest odrobinę zapomniane, ale to jedynie dodaje mu turystycznego uroku. Jeśli zwiedzającemu zależy na tym aby poczuć klimat dawnego królestwa to nie powinien ominąć tego puntu.

Miasto znajduje się w centralnej części Tajlandii, około 80 km na północ od stolicy. Ajutthaja opływają między innymi rzeki Chao Phraya i Pa Sak. W dawnych czasach rzeki tworzyły dookoła metropolii swoisty rodzaj fosy, co miało dla niego znaczenie strategiczne. Miejsce to dzieli się na dwa segmenty. Pierwszy z nich mieści się w jego wewnętrznej części, czyli na wyspie i usytuowane jest tam Stare Miasto, drugi natomiast to reszta budynków leżąca poza wyspą. Historyczne ruiny znajdują się w centrum Ajutthaja i od 13 grudnia 1991 wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Phra Nakhon Si Ajutthaja, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa miasta od 1350 do 1767 pełniła rolę tajlandzkiej stolicy. Lata jego świetności przypadają na wiek XVI, wówczas stanowiło ono jedno z największych oraz najbogatszych królestw znajdujących się na kontynencie azjatyckim. Jego sukces opierał się między innymi na handlu prowadzonym z Indiami oraz Chinami, a także na ekporcie zwierzęcych skór, kości słoniowej oraz ryżu. Ajutthaja  funkcjonowało bez zarzutu aż do połowy XVIII wieku. W tamtym czasie miasto zostało najechane przez Birmańczyków, którzy raz na zawsze pogrzebali jego fenomen. Będąc w Tajlandii nie powinno się ominąć tego punktu na mapie.

Piękne okolice Phuket, czyli Phang Nga.

Skalne garby, maczugi oraz inne niezwykłe kształty, które zdobią lazurową wodę to wizytówka jednej z najpiękniejszych zatok w Tajlandii czyli Phang Nga. Znajduje się ona u wybrzeża morza Andamańskiego, dokładnie na północny wschód od osławionego w świecie Phuket. To kraina, której krajobraz przypomina bajkowe rysunki. Jest tam tak cudnie, że trudno uwierzyć, że rozpościerające się widoki są realne. Kontrast pomiędzy ogromnymi formacjami skalnymi, a spokojem zaklętym w łagodnych morskich falach jest niezwykły.

Po tej baśniowej przestrzeni można pływać na pokładzie wynajętej łodzi. Przemierzanie błękitnej wody pomiędzy potężnymi skałami to iście fascynujące przeżycie. Cienie, które odbijają się w tafli wodnej potęgują poczucie respektu względem natury. Wapienne olbrzymy przypominają swoimi kształtami liczne stwory i zwierzęta. Odwiedzający to miejsce dopatrują się w nich wielorybów, grzbietów potworów lub wielbłądzich garbów.

Prawdziwe złoto zatoki stanowią natomiast wyspy Khao Khian, Ko Panyi oraz Khao Ping Khan. Na pierwszej z nich po dziś dzień możliwym jest oglądanie malowideł naskalnych, za których stworzenie odpowiedzialni są starożytni. Na drugiej ze wspomnianych wysp mieści się mała muzułmaństwa wioska rybacka, której zabudowa jest wzniesiona na palach. Khao Ping Khan posiada także drugą nazwę – „Wyspa Jamesa Bonda”. To właśnie tam nakręcone zostały niektóre sceny do filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”. Najbardziej zapierające dech w piersiach widoki roztaczają się na terenie parku narodowego Ao Phang-nga i będąc w Tajlandii nie można sobie ich odpuścić.

Tajlandia to piękny cel podróżniczy, który ma wiele do zaoferowania. To setki miejsc wartych zwiedzenia będąc w Tajlandii. Wiele biur podróży posiada w swojej ofercie ten kierunek turystyczny, i niektóre z nich proponują zaplanowanie wakacyjnego pobytu w tym państwie w ramach swoich usług. To ogromne ułatwienie dla urlopowiczów, którzy pragną wykorzystać swój czas maksymalnie, nie marnując ani chwili.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *