Tekst zapleczowy: Ryanair jako jeden z najpopularniejszych przewoźników

Liczba znaków: 1761

Fraza główna: Ryanair

Ryanair jako jeden z najpopularniejszych przewoźników

Niskokosztowe linie lotnicze Ryanair są jednymi z najczęściej wybieranych przez turystów. Wspomniana firma została założona w 1985 roku przez Christiana Ryan’a oraz Liana Lonergam’a. Pierwszy oddany przez nich do użytku samolot —  Embraer Bandeirante — był wyposażony jedynie w 15 miejsc. 

Początek działalności

Na początku Ryanair oferował podróżnym tylko połączenia na trasie Waterford – Londyn Gatwick. Rok później wachlarz możliwości firmy został poszerzony o bilety lotnicze relacji Dublin – Londyn Luton. Początek działalności Ryanair przyniósł właścicielom ogromne straty finansowe, w wyniku których w 1991 roku została przeprowadzona restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Zarząd zrezygnował wówczas z prowadzenia klasy biznesowej i decydował się uruchomić loty na krótkich odcinkach. Z oferty usunięto także darmowe posiłki oraz napoje dla klientów.

Kolejne postanowienia firmy Ryanair

Kolejnym ustaleniem zarządu było to, że ich samoloty zaczną  korzystać z niewielkich, podmiejskich lotnisk. Wszystko ze względu na to, że takie rozwiązanie wykluczało problem wysokich opłat operacyjnych i lotniskowych. Ryanair obecnie wykorzystuje tylko samoloty Boeing 737-800. Przewoźnik ma w ofercie połączenia do 165 portów na terenie Europy oraz Maroka.

Klienci mogą korzystać z programu lojalnościowego. Pasażerowie dokonującym opłat za bilety lotnicze, przy pomocy karty przewoźnika, mają możliwość gromadzenia na niej specjalnych punktów. Te można wykorzystać na rzecz zniżek lub darmowych przelotów. Karty umożliwiają także wzięcie kredytu na dany lot, za który odsetki naliczane zostają dopiero po upływie 54 dni.